استقلال

اخبار و تصاویر مربوط استقلال

شاید این بازخوانی تاریخ بهانه خوبی باشد برای استقلالی ها که این روزها متهم هستند به رفاقت با رئیس سازمان لیگ. این قصه رسیدن باشگاه پرسپولیس است به مسابقات باشگاه های ایران. تیمی که باید از دسته سوم کارش را شروع می کرده اما با یکسری اتفاقات عجیب به زعم سایت تیم ، یکباره سر از دسته اول در می آورد! اینکه یکباره در سال اعلام فعالیت رسمی پرسپولیس ، تعداد تیم ها کم می شود و با کمبود تیم مواجه می شوند بی شک بهانه خوبی است برای استقلالی ها تا برای همتایان پرسپولیسی خود کری بخوانند.

پرسپولیس بهار خود را در آغازین روزهای 1347 با مربیگری دهداری (کاپیتان پیشین شاهین) و سرپرستی برومند آغاز کرد. مطابق مقررات این تیم می بایست کار خود را در فوتبال از دسته سوم و یا حداکثر از دسته دوم باشگاه ها شروع کند اما انحلال چند تیم در این زمان باعث شدتا به جای مسابقات لیگ، یک سری مسابقات رده بندی در سطح باشگاه های پایتخت برگزار شود و در آن مسابقات 44 تیم به رقابت پرداختند که 4 تیم پرسپولیس، تاج (استقلال)، عقاب و پاس سرگروه شدند.از آن پس پرسپولیس به طور رسمی وارد مسابقات باشگاهی ایران شد.

البته این تنها پرسپولیس نبوده که چنین قانونی را برای رسیدن به لیگ استفاده کرده و استقلال هم شاید یکی از معدود تیم های دنیاست که با قوانین عجیب لیگ ایران مستقیما از دسته اول به لیگ 3 و از دسته سوم به لیگ آزادگان صعود کرده است! تبصره ای که حدود 25 سال قبل از استقلال ، پرسپولیس را به دسته اول فوتبال ایران رسانده بود!

این عقده ای ها فقط بلدن جلو ما بگن دسته 3 ای ها ...

اصلا هم کاری ندارن که چی شده و چه اتفاقی افتاده فقط باباشون بهشون گفتن استقلال رفته دسته 3 ها !بیا پرسپولیسی شو ! اینام گفتن باشه بابایی!!

هیچکس نمیگه استقلال چطور از دسته 1 میره 3 و از 3 دوباره میاد 1 !!! پ 2 این وسط چی شد؟

مثل اون قضیه بازی سال 78 که پرسپولیس 9 نفره شد ولی استقلال نتونست توی نیمه 2 یه گل هم بزنه و تا 1 ماه پیش پزش رو می دادن تا اینکه گندش دراومد معاون فدراسیون وقت مصاحبه کرد گفت حرفهای فتح الله زاده رو تایید میکنم ما نذاشتیم استقلال بازیو ببره !

یا سال 73 که که توی 20 دقیقه 3 تا زدیم یهو پورحیدری 3 تا از بهترین بازیکنامونو رو کشید بیرون و دیگه ام حمله نکرد یه دونه ام خوردیم 3-1 شد...هروقتم از پورحیدری می پرسن میگه درباره اون بازی حرف نمیزنم...

روایت یه استقلالیه 52 ساله از اون سال

استقلال در مسابقات قهرمانی کشور که در دو گروه برگزار می شد در گروه خود سوم شد و به نیمه نهایی نرسید و دربدترین حالت میتوان گفت که تیم ششم کشور بود. ولی به بهانه کم کردن تیمهای تهرانی ، سه تیم پاس (قهرمان لیگ ) و پرسپولیس و سایپا را به عنوان تیم های دیگر تهران معرفی کردند.و استقلال را به دسته سوم فرستادند که با قهرمانی در مسابقات به لیگ یک برگشت .

جالب است بدانید که اگر سال بعد هم این قانون عمل می شد پرسپولیس سر از دسته سوم در می اورد چون استقلال در مسابقات انتخابی تهران اول شد و پاس و سایپا در رده های بعدی قرار گرفته بودند ولی دیگر آن قانون مسخره را برداشتند !!!

نکته جالبی در ان زمان وجود دارد که تیم گرمیو از برزیل برای دو دیدار به تهران امد و با پرسپولیس و استقلال بازی کرد که به گفته مربیان گرمیو : تیم استقلال که در دسته سوم بازی می کرد بسیار بهتر از تیم دسته یکی پرسپولیس بازی کرد. و این موضوع کلی باعث خنده و شوخی مردم بود که تیم دسته سومی استقلال با قهرمان امریکای جنوبی بازی کرده و تعداد تماشاگرانش هم بیشتر از تیم دسته یکی بود.

روایت کیهان ورزشی از دسته 3 رفتن استقلال

استقلال که اکنون 66 سال قدمت دارد و قدیمی ترین باشگاه لیگ برتری محسوب می شود در بهمن ماه 1371 به لطف یکسری از آدمهای کارنابلد در مجموعه فدراسیون فوتبال از دسته اول ایران یکدفعه به دسته سوم سقوط کرد ، سقوط استقلال معمای پیچیده ای بود . مسئله ای که در هیچ کجای دنیا چه در این طرف خط استوا و چه در طرف دیگر آن هرگز مشاهده نشد و نخواهد شد .

در آن سال استقلال در لیگ ایران پنجم شد اما به یکباره فدراسیون وقت فوتبال به مدیریت نوآموز و مصطفوی و علی پروین سرمربی وقت تیم ملی که آن موقع در مسائل کلان فوتبال هم حق رأی داشت و دخالت می کرد تصمیم به برگزاری یک دوره مسابقه 8 جانبه میان باشگاههای برتر تهرانی را گرفت تا 4 تیم اول آن را به دسته اول و 4 تیم بعدی را به دسته دوم بفرستد . بازیها شروع شد اما در اواسط آن فدراسیون حرکت غلط خود را غلط تر ادامه داد و دو باشگاه پاس و پرسپولیس را از پیش صعود کرده اعلام نمود به طوری که نتایج آنها در جدول محاسبه نمیشد . با کم شدن سهمیه از 4 به 2 تیم کار تیم استقلال سخت شد و این تیم توانست در جمع بالایی ها قرار بگیرد و قرار شد به دسته دوم برود اما این اتفاق هم نیفتاد و آبی ها را روانه دسته سوم کردند !!

تا قهرمان سال 1370 آسیا در سال 71 راهی لیگ دسته سوم ایران شود و یک اتفاق مضحک و غیرورزشی دیگر در تاریخ فوتبال ایران رقم بخورد . آنهایی که یادآوری آن دوران برایشان به صرفه نیست و یا جوانان کم سن و سالی که بهمن 1371 را به یاد ندارند به اشتباه فکر میکنند تیم فوتبال استقلال از دسته اول لیگ سراسری به دسته دوم و بعد به دسته سوم سقوط کرده که به استقلال لقب دسته سه ایی ها را می دهند و ... جالب اما اینکه استقلال دسته سومی یک سال بعد از سقوط از دسته سوم به دسته اول برگشت . البته بعداً نقش بعضی از آقایان فدراسیون نشین و نزدیک به یک باشگاه خاص !!! در این جریان تخریب باشگاهی برملا شد .

جدول اون سال که ما رو به زور فرستادن دسته 3 !

توی جدول بعدی که دیگه نذاشتم, پرسپولیس 18 امتیاز و پاس 17 امتیاز صعود کردن بعد تیم سوم رو با 15 امتیاز فرستادن دسته 3 ! بعد 4 و 5 و 6 و 7 رو کار نداشتن تیم 8 رو فرستادن دسته 3 !

من اصلا درک نمیکنم این 2 تا جدول رو...مخصوصا مال خودمونو که چرا اینجوری کردن ! این چه قانونی بوده اخــــــــه؟؟!؟!؟! ما اختلافمون با پاسی که صعود کرده فقط 1 امتیازه !

تیم سوم چرا سقوط کنه...

خدا لعنت کنه اون نامردایی که همچین قانونایی گذاشتن و سال بعدش به گوه خوردن افتادن ولی دیگه دیر شده و این اشتباه تاریخی توی تاریخ باشگاه ما ثبت شده...

بردها اونموقع 2 امتیاز داشته

رده بندي تيم بازي برد مساوي باخت گل زده گل خورده امتياز وضعيت
۱ تراكتورسازي تبريز ۱۴ ۸ ۵ ۱ ۲۳ ۱۱ ۲۱ صعود به مرحله دوم
۲ كشاورز ۱۴ ۷ ۴ ۳ ۱۰ ۹ ۱۸ صعود به مرحله دوم
۳ استقلال ۱۴ ۴ ۸ ۲ ۸ ۱۰ ۱۶ سقوط به دسته ۳
۴ صنعت نفت ۱۴ ۵ ۵ ۴ ۱۰ ۱۱ ۱۵
۵ جنوب اهواز ۱۴ ۵ ۳ ۶ ۱۳ ۱۳ ۱۵
۶ هما شيراز ۱۴ ۲ ۶ ۶ ۱۴ ۸ ۱۰ سقوط به دسته ۳
۷ وحدت سازي ۱۴ ۳ ۲ ۹ ۱۶ ۲۲ ۹ سقوط به دسته ۳
۸ سپيدرود رشت ۱۴ ۲ ۳ ۹ ۹ ۲۱ ۷ سقوط به دسته ۳


نوشته شده در شنبه سی ام دی ۱۳۹۱ساعت 22:9 توسط محمد کشاورزی| |